Segovijské selátko

Segovijske_selatko_1

Španělsko je nepřebernou studnicí inspirace exceletních kulinářských zážitků. Jedním z nejznámějších je tzv. "Cochinillo de Segovia", což bychom mohli přeložit jako Segovijské selátko. Nechme nyní stranou mistrovství Španělů při sušení vepřového masa a výrobě Jamonu a podívejme se na pro Čechy tradičnější způsob úpravy vepřového masa - grilování. Určitě jste si už pochutnali na nějaké party na grilovaném selátku. Je to neskutečná delikatesa, kterou v Segovii dotáhli k naprosté dokonalosti.

cochinila_de_segovia_3

Cochinillo de Segovia je lokální specialita, kterou dostanete pouze v provincii Segovia (zhruba na půli cesty mezi Madridem a Valladolidem). Má dokonce od roku 2002 svou ochranou známku tzv. "Marca de Garantia" regionu Junta de Castila Y Leon pod "Asociación para la Promoción del Cochinillo de Segovia" tedy něco jako Sdružení pro podporu segovijského selátka.

V regionu je jen pár farem, které se zabývají chovem těchto selátek. Speciální krmivo matek, hmotnost selátek mezi 4,5 kg a 6,5 kg a věk právě 3 týdny. Selátka jsou krmená pouze mlékem od prasnic a to je také jeden z důvodů jedinečnosti téhle španělské delikatesy - neuvěřitelně jemné a křehké maso. Selátka se prodávají vcelku a pravé segovijské selátko poznáte podle toho, že je bílé a že má na pravé zadní noze jako garanci původu označení (Marca de Garantia) "Cochinillo de Segovia".

cochinillo_de_segovia_2

Selátka se pečou v klasické kamenné peci, ve které se topí dřevem. Pečení trvá minimálně 3 hodiny a umět v původní kamenné peci připravit správnou teplotu po celou dobu pečení je v regionu velmi ceněná dovednost. Zakladatelem téhle úžasné tradice byl kuchař a restauratér pan Cándido López. Narodil se v roce 1903. Jako velmi mladý začínal jako číšník a později i kuchař v restauraci Gran Café Restaurante La Unión.

Cándido_Lopez

Busta zakladatele tradice Segovijského selátka pana Cándido Lopéze

V 27 letech se oženil s Patrou Casasovou, jejíž matce Micaele patřila místní restaurace  Mesón del Azoguejo. O rok později v roce 1931 převzal vedení téhle restaurace  tento okamžik je považován za tzv. "fecha memorable para la gastronomia espaňola", což můžeme přeložit jako "památný den španělské gastronomie".  Jednou z vyhlášených specialit Mesón del Azoguejo je právě segovijské selátko.


banner_eshop_jamonarna


Segovijské selátko je zcela jedinečný a úžásný gurmánský zážitek. Aby kuchař ukázal, jak je maso skutečně křehké krájí jednotlivé porce tradičním způsobem - tedy porcelánovým talířem.

cochinillo_de_segovia_1

Pokud budete mít tímhle směrem cestu, určitě se v Mesón del Azoguejo, který se dnes jmenuje "Mesón de Cándido"  zastavte, stojí to za to!

Meson_de_Candido

Mesón de Cándido v Segovii

jamonarna_logo_red_cut

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení