Robert Parker The Wine Advocate

Kdo je Robert M. Parker Jr?

Robert-Parker

Robert M Parker Jr se narodil 23. července 1947 v Baltimoru v Marylandu. Vystudoval s vyznamenáním University of Maryland obor Dějiny a jako vedlejší obor Dějiny umění, navštěvoval Právnickou fakultu University of Maryland, kde promoval v roce 1973. Více než 10 let byl advokátem a později i asistentem Generálního rady Credit Banks of Baltimore. 9. března 1984 na tuto pozici rezignoval, aby se mohl naplno věnovat psaní o vínu.

O víno se začal zajímat v roce 1967, kdy strávil během vánočních svátků měsíc na univerzitě ve Štrasburku ve francouzském Alsasku na návštěvě u své tehdejší přítelkyně, jež je nyní již více než 46 let jeho manželkou.

Trápil ho nedostatek spolehlivých informací o dobrých a kvalitních vínech a tak v roce 1975 začal uvažovat o vytvoření "nezávislého průvodce pro spotřebitele". Přátelé ho od jeho úmyslu zrazovali, domnívali se, že není rozumné opustit slibnou kariéru špičkového právníka kvůli tak nejistému a pošetilému záměru.

Navzdory tomu již v roce 1978 vydává první číslo své vinařské publikace "The Wine Advocate", které bylo zdarma rozesláno na ani ne 600 odběratelů - emailových adres.- zakoupených od několika význačných obchodníků s vínem.

O 35 let později má The Wine Advocate více než 50.000 předplatitelů v každém státě USA a ve více než 37 zemích celého světa.

Praktický všichni odborníci se dnes shodují na tom, že The Wine Advocate má nejvýznamnější vliv na na nákupní zvyklosti a trendy v oblasti dobrých vín a to nejen ve Spojených státech, ale také ve Francii, Anglii, Švýcarsku, Japonsku, Rusku, v Mexiku, Brazílii a Číně.

Kromě psaní o degustaci vín pro The Wine Advocate, který vychází dvakrát měsíčně v Parktonu v Marylandu byl pan Robert M. Parker přispěvatelem časopisů Food & Wine a Business Week. Pravidelně také psal články pro anglický časopis The Field, byl kritikem vína pro francouzský L'Express, kdy historicky poprvé nezastával tuto pozici rodilý Francouz. Psal týdenní sloupky pro renomovaný časopis Business Week a v neposlední řadě také pro časopis Forbes.

Robert Parker pravidelně přispíval do takových zásadních periodik jako je Time, Newsweek, The Traveler, významných denících Los Angels Times, USA Today, New York Times, Baltimore Sun, londýnské Sunday Times, Sunday Telegrahe, Independet, Financial Times, Journal de Dimanche a L'Express a prakticky ve všech předních evropských časopisech včetně The Economist, Paris Match a Figaro.

Vystupoval také v CBS's 60 Minutes a je častým hostem v PBS's Charlie Rose Show. Jeho filozofie je jednoduchá: dlouhodobě poskytovat smysluplné, komplexní, nezávislé, přesné a kritické komentáře o kvalitních i špičkových vínech.


 

banner_eshop_jamonarna


MAD-Parker-

Robert M. Parker je jediným spisovatelem/kritikem vína v historii, který získal nejvyšší prezidentská vyznamenání od francouzského a italského prezidenta. 29. března 1999 prezident Jacques Chirac udělil titul Rytíř řádu čestné legie, který panu Parkerovi osobně předal dne 22. června 1999 při slavnostním ceremoniálu v Elysejském paláci. Při té příležitosti řekl: "Pan Robert M. Parker je nejsledovanější a nejvlivnější světový kritik francouzských vín. Sám jsem byl nedávno přítomen výběru francouzského vína jako dar pro prezidenta Clintona, který zcela automaticky vyžadoval Parkerovo hodnocení. 14.července 2005 prezident Chirac povýšil Parkera na důstojníka Čestné legie za jeho mimořádné zásluhy v oblasti kvality informací a textů o víně, díky kterým pan Parker přispěl ke znalostem francouzských vín vzděláváním spotřebitelů po celém světě. V roce 1993 vyznamenal prezident Francois Miterrand pana Parkera francouzským "Národním řádem za zásluhy".

V roce 2002 obdržel pan Parker nejvyšší státní vyznamenání Itálie - byl jmenován komandérem (Commendatore) italského Národního řádu za zásluhy. Toto ocenění mu společně udělili tehdejší předseda italské vládo Berlusconi a italský prezident Ciampi za jeho prezentaci a uznání kvality italských vín spolu s podporou a vzděláváním v jeho publikaci "The Wine Advocate". Stal se tak historicky prvním kritikem vín, který obdržel toto státní vyznamenání.

V roce 2002 založil web www.erobertparker.com, který se stal nejnavštěvovanější internetovou stránkou na světě vůbec (zdroj: data alexia.com).

S panem Parkerem - autorem celkem 14ti publikací o víně, které se staly bestsellery nejen v USA, ale které byly přeloženy do francozštiny, japonštiny, němčiny, švédštiny, polštiny, čínštiny, španělštiny, korejštiny a ruštiny - vyšel v roce 1999 na titulní stránce Los Angeles Times dvoudílný rozhovor, jehož autorem je kritik David Shaw (pozdější držitel Pulitzerovi ceny). Shaw Parkera označil za "zuřivého zastánce konzumentů vína", "nejvlivnějšího kritika vůbec", "milovníka potěšení, vášnivého milovníka vína, kterému do značné míry svět vděčí za signifikanktní zlepšení kvality vín vyrobených v celém západním světě stejně tak jako exponenciální nárůst zájmu o kvalitní vína i sofistikované znalosti všech, kdo víno konzumují.

V roce 2004 vzdělávací nadaci "Culinary Institue of America", která nese jeho jméno.

c534cb4d-f457-4d04-b1b9-d709049c8591

V roce 2005 vyšla v nakladatelství kniha "Robert Parker's The World's Greatest Wine Estates: A Modern Perspective. Následně v roce 2008 sedmé vydání "Parker's Wine Buyer's Guide a v roce 2009 Parker's Wine Bargains: The World's Best Wines Balued Under 25$ (Nejlepší světová vína do 25,-$ za láhev).

V roce 2006 obdržel Parker od své alma mater (University of Maryland) cenu Alumnus za mimořádné zásluhy a v roce 2010 se stal jedním z 63 absolventů, kteří byli uvedeni do Síně slávy Alumnus.

V roce 2011 se stal historicky prvním kritikem vína, který obdržel Velkokříž řádu občanských zásluh. Toto nejvyšší španělské civilní vyznamenání obdržel na ceremoniálu v Madridu přímo z rukou španělského krále Juana Carlose.

V roce 2013 se pan Parker stal prvním kritikem vína, který byl slavnostně uveden do Síně slávy Amerického kulinářského vinařského institutu v Napa Valley.

Pan Parker se nyní zabývá víny Severní Kalifornie a Bordeaux a působí jako kritik a degustátor jak tzv. Vertikálních (stejné víno jednoho vinaře různé ročníky) tak tzv. Horizontálních (různá vína stejného ročníku) ochutnávek nejen v Kalifornii.

Žije na venkově v Marylandu se svou ženou Patricií, dcerou Maiou a několika basety a anglickými buldoky.

250px-Wine_advocate_front