Španělské vánoce

Kdo je strýček Caga a proč ho děti bijí klackem?

Během vánočních svátků je strýček Caga (Caga tio v překladu "strýček kakánek") jedním z nejočekávanějších hostů ve španělských domovech v oblasti Katalánska a Aragonie.

Veselá postavička je známá svou velkorysostí hlavně k malým dětem, kterým nabízí dárky navzdory tomu, jak s ní zacházejí.

Podle tradice děti bijí Cagu dřevěnou holí a ten jim za to věnuje vánoční dárky.

Zdá se to podivné?

Caga_tio_1

Caga tio

 

Caga tio nebo také Tio de Nadal (v katalánštině "Vánoční strýc") je malé dřevěné polínko, hezky oblečené s červenou čepičkou a usměvavým obličejem.

Španělské vánoční trhy jsou plné těchto malých i velkých veselých polínek roztodivných výrazů i oblečků.

Caga_tio_3


banner_eshop_jamonarnaPověst praví, že strýček Caga přichází začátkem prosince, většinou kolem svátku neposkvrněného početí 8. prosince. Od těch, které navštíví očekává, že ho budou krmit suchým chlebem a sušenými fazolmi , starat se o něj a pečovat hlavně s blížícím se Štědrým večerem a Caga je za to odmění spoustou dárků.

Zvláštností je, že podle tradice děti poté, co o Caga tia několik dní láskyplně pečují, jej na štědrý večer mlátí dřevěným klackem, aby dostali co nejvíce dárků. Text tradiční katalánské koledy, kterou děti během tortury zmíněného polínka zpívají  je poněkud přisprostlý:

Caga tió

ametlles i torró

no caguis arengades

que són massa salades

caga torrons

que són més bons

Caga tió

ametlles i torró

si no vols cagar

et donaré un cop de bastó

Caga tió!

s katalánštinou si asi málokdo poradí, každopádně volný ( a poněkud "zeslušnělý") překlad by mohl vypadat zhurba takto:

Kakej, kakej čokoládu,

kakej, kakej oříšky, bombóny a sýr.

Kakej kakej seč můžeš.

Jestli nebudeš pořádně kakat,

dostaneš klackem.

Kakej kakej nugáty,

čůrej dobré bílé víno.

Nekakej sledě, ti jsou příliš slaní,

kakej radši čokoládu, tak je mnohem lepší.

Dlužno dodat, že překládat katalánský výraz (caga, no cagas atd.) jako "kakat" nebo "nekakej" je poněkud eufemistické, ale přesnější překlad zde nebudeme uvádět neb si ho jistě dokážete doplnit sami.

Na štědrý večer těsně před rozdáváním dárků chodí děti do vedlešjí místnosti "modlit" se ke Strýčkovi kakánkovi a rodiče tak mohou mezitím "tajně" přinést dárky.

 

Jak Caga tio vlastně vzniknul?

Úplně přesně to nikdo neví. Předpokládá se ale, že původně nosili domů rodiče nahrubo opracované polínko jako symbol tepla a světla, které dává člověku Země ve formě dřeva. Jak se tradice postupně šířila, dostával tio oblečky a čepičky a stával se stále oblíbenjším.

Hlavně v oblastech Katalánska a Aragonie má Caga tio stejnou roli, jako Ježíšek u nás, Děda Mráz v Rusku nebo Santa Claus v USA.

A je dobře, že stejně jako Ježíšek u nás i Caga tio ve Španělsku úspěšně vzdoruje marketingové konkurenci Santa Clause.

caga_tio_4

 

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení