Vinařství Parra Jimenéz

parra_jimenez_wein

Demeter 1

Motto:

"Hacemos vinos con pasión, con nuestras tradiciones locales contando con la última tecnología. Nuestros vinos expresan la pureza y la belleza de nuestro país. Son 100% honestos".

"Vína vyrábíme s láskou a vášní. V každé lahvi se snoubí naše místní tradice s nejmodernější technologií. Naše vína vyjadřují čistotu a krásu naší země, jsou 100% upřímná".


Francisco Parra.

Vinařství Bodegas Parra Jimenéz sídlí necelých 200km jihovýchodně od Madridu poblíž městečka Las Mesas.

Parra-Jimenez-map.001 

 

Bylo založeno v roce 1993 jako rodinné vinařství, které v současnosti vedou 3 bratři Francisco, Javier a Luis. Jejich filozofie byla od počátků jasná - ekologické zemědělství v souladu s přírodou, farmaření striktně bez chemických hnojiv, pesticidů, herbicidů atd. Začátky nebyly jednoduché, ale rodina Parra Jimenez svému poslání věří a díky tomu jsou dnes leadrem v biodynamickém zemědělství, jsou držitelem certifikátu Demeter a v posledních letech se věnují také výrobě excelentních sýrů Manchego.

Důkazem, že své poslání berou opravdu vážně je také například projekt Finca Innana - malé vinařství, které sídlí nedaleko hlavního sídla a kde se vyrábějí jedna z nejúžasnějších vín, která jsem měli možnost pít: 1200 Blanco a 1200 Tempranillo, a kde pro zajímavost není zaveden ani elektrický proud, aby podmínky výroby ekologických vín byly naprosto dokonalé.

Na charakakter vína má velmi významný vliv oblast resp. podnebí v místě, kde se konkrétní vinná réva pěstuje. La Meseta je název pro geograficky velmi významnou náhorní plošinu, který tvoří podstatnou část centrálního Španělska. Její rozloha je cca 80 000 m2 a nachází se v nadmožské výšce 600 - 1000 mnmm. V jejím centru leží Madrid. Jihovýchodním směrem od Madridu se nachází region La Mancha, který je i u nás znám díky románům Miquela Cervantese. Děj knihy Don Quijote de la Mancha se nachází právě zde, v kulisách slunné venkovské krajiny, opuštěných hradů, poklidně se pasoucích ovcí a větrných mlýnů. A právě zde sídlí a své krásné věci pěstuje a vyrábí rodinné vinařství Parra Jimenéz.

parra jimenéz

Vinařství Parra Jimenéz obhospodařuje 180 ha vinic rozdělených na dvě části. První vinohrad nazvaný "Entressendas" (Mezi stezkami) se leží ve vyschlém řečišti. Toto jedinečné místo bohaté na půdní naplaveniny je perfektní pro pěstování vinné révy a je základem jedinečných a krásných vín. Oficiální název druhého vinohradu je "Olla del Monte" (Horský hrnec), ale více se používá zažitý název "Cuesta Colorá" (Barevný svah). Svahy jsou totiž krásně červené díky jílovité půdě, navíc pokryté vrstvou plochých oblázků, které přes den kumulují sluneční teplo a udržují kořeny vinné révy v teple i během chladných "pouštních" nocí, typických pro celou oblast. Teplotní rozdíly mezi dnem a nocí jsou značné. Denní teploty stoupají běžně až ke 40°C a na noc klesají až o 25°C. Výsledkem jsou pak krásná svěží veselá a na kyselinku bohatá vína.

Parra Family pěstuje odrůdy:

Čevené: Tempranillo, Syrah, Graciano, Garnacha, Merlot, Monastrell, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Petit Verdot

Bílé: Sauvignon Blanc, Moscael, Verdejo, Chardonnay, Gewurtztraminer a Airén.

Rodinné vinařství Parra Family patří k leadrům v oblasti biodynamického vinařství a zemědělství vůbec, svá vína dodávají téměř do všech zemí EU. Jejich poměr cena / kvalita je řadí může překonat jen málokdo.

hermanos-parra-jimenez